5star BD29 Plus Overview
5star BD29 Plus Price in Bangladesh
5star BD29 Plus Price in Bangladesh
| Brand | 5star |
| Model | BD29 Plus |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 20 November 2022 |
| Status | Available |
| Operating System | FeaturePhone |
| Display Type | QVGA |
| Screen Size | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
| Zoom | Optical Zoom |
| Colors | Red, Blue, Purpel, Green |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 2500 mAh |
| Quick Charging | Quick Charging |
| Placement | Removable |
| Internal Storage | 32 MB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| Bluetooth | v2.1 |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, Ringtones |
| Video | Yes |
| Document Reader | Yes |
| Made By | Bangladesh |
| Name | 5star BD29 Plus |
| Official Price | BDT. 1,200 |
| Release Date | 20-Nov-2022 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: 32MB |