Symphony L137 Overview
Symphony L137 Price in Bangladesh
Symphony L137 Price in Bangladesh
| Brand | Symphony |
| Model | L137 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 19 April 2025 |
| Status | Available |
| Operating System | FeaturePhone |
| Display Type | QVGA |
| Screen Size | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.08 MP Primary Camera |
| Zoom | 8 x Digital Zoom |
| Colors | Carbon Black, Forest Green, Navy blue |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 2500 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 480 Hours |
| Talk Time | Up to 8 Hours |
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| Speed | GSM |
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Video | Yes |
| Document Reader | Yes |
| Made By | Bangladesh |
| Name | Symphony L137 |
| Official Price | BDT. 1,390 |
| Release Date | 19-Apr-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: |