5star BD17 Pro Overview
5star BD17 Pro Price in Bangladesh
5star BD17 Pro Price in Bangladesh
| Brand | 5star |
| Model | BD17 Pro |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 20 November 2023 |
| Status | Available |
| Operating System | FeaturePhone |
| Display Type | QVGA |
| Screen Size | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
| Height | 124 mm |
| Width | 46 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Weight | 120 grams |
| Build | Back: Plastic |
| Colors | Green, Sky Blue, Yellow |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1200 mAh |
| Placement | Removable |
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| Bluetooth | v2.0 |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, Ringtones |
| Video | Yes |
| Document Reader | Yes |
| Made By | Bangladesh |
| Name | 5star BD17 Pro |
| Official Price | BDT. 1,325 |
| Release Date | 20-Nov-2023 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: |