Samsung Galaxy Z Fold7 Overview
Samsung Galaxy Z Fold7 Price in Bangladesh
Samsung Galaxy Z Fold7 Price in Bangladesh
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Z Fold7 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 09 July 2025 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | One UI 8 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite |
| CPU | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
| Display Type | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Screen Size | 8.0 inches (207.4 cm2) |
| Resolution | 1968x2184 px |
| Pixel Density | 368 ppi |
| Screen to Body Ratio | 90.0% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 2600 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Features | Cover display: Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, Corning Gorilla Glass Ceramic 2 6.5 inches, 1080 x 2520 pixels, 422 ppi |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 10 MP, f/2.2, Wide Angle, Primary Camera Cover camera: 10 MP, f/2.2, 18mm (ultrawide), 1.12µm |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps, 60 fps |
| Aperture | f/2.2 |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 200 MP, f/1.7, Wide Angle, Primary Camera, 10 MP, f/2.4, Telephoto Camera, 12 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Autofocus | Dual Pixel autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 16000 x 12500 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.7 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Dual Video Recording, Slo-motion, Bokeh portrait video, Video Pro Mode |
| Video Recording | 7680x4320, 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps, 60 fps, 240 fps |
| Height | 158.4 mm |
| Width | 72.8 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 215 grams |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus Ceramic 2) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Colors | Blue Shadow, Silver Shadow, Jet Black, Mint |
| Waterproof | Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IP48 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4400 mAh |
| Wireless Charging | 15W wireless |
| Quick Charging | 25W wired, QC2.0, 50% in 30 min |
| Reverse Charging | 4.5W reverse wireless |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 3.2 |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 12 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax) 5GHz 6GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 8K@30fps, 4K@60fps, 1080p@60/120/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10+ |
| Made By | South Korea |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, Samsung DeX (desktop experience support), Ultra Wideband (UWB) support |
Finally, the wait is over with the Samsung Galaxy Z Fold 7 "Galaxy Unpacked" event held on July 9, 2025.. TMÂ Roh (president & acting head device experience division) was present at the launch event, along with experienced people from the tech world. Samsung broadcasted the "Galaxy Unpacked" launch event through their official YouTube channel.
| Name | Samsung Galaxy Z Fold7 |
| Unofficial Price | BDT. 177,000 |
| Release Date | 09-Jul-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |