Samsung Galaxy M56 Overview
Samsung Galaxy M56 Price in Bangladesh
Samsung Galaxy M56 Price in Bangladesh
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy M56 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 17 April 2025 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v15 |
| User Interface | One UI 7 |
| Chipset | Exynos 1480 |
| CPU | Octa-core (4x2.75 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Xclipse 530 |
| Display Type | Super AMOLED Plus |
| Screen Size | 6.74 inches (17.12 cm) |
| Resolution | 1080x2340 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 382 ppi |
| Screen to Body Ratio | 89.0% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus Plus |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 8 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera, 2 MP, f/2.4, Macro Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps, 60 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 12 MP, f/2.2, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.2 |
| Height | 162 mm |
| Width | 77.3 mm |
| Thickness | 7.2 mm |
| Weight | 180 grams |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), plastic frame, glass back (Gorilla Glass Victus+) |
| Colors | Black, Light Green |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | 45W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Made By | South Korea |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Samsung Galaxy M56 has the confidence to take its place in the mid-range arena with the right mix of style and performance. This device has a sleek metal frame, a vibrant AMOLED display, and an enhanced Exynos chipset, and this is more premium than in its predecessors. Samsung appears to have devised the M56 to fit this increasing need of power-efficient and feature-rich smart phones without exceeding the upper price.
| Name | Samsung Galaxy M56 |
| Unofficial Price | BDT. 34,500 |
| Release Date | 17-Apr-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |