Symphony Xplorer W69Q (1GB RAM) Overview
Symphony Xplorer W69Q (1GB RAM) Price in Bangladesh
Symphony Xplorer W69Q (1GB RAM) Price in Bangladesh
| Brand | Symphony |
| Model | Xplorer W69Q (1GB RAM) |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 03 May 2014 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.4.2 (KitKat) |
| CPU | 1.3 GHz Quad Core |
| CPU Cores | 4 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| GPU | Mali 400 |
| Display Type | IPS WVGA |
| Screen Size | 4 inches |
| Resolution | 480x800 px |
| Pixel Density | 234 ppi |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Multi-touch |
| Notch | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | 4 x Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Flashlight, Continuous shot, Zoom up to 4X |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
| Height | 125.5 mm |
| Width | 64 mm |
| Thickness | 9.8 mm |
| Colors | Black |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1600 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | up to 300 hrs |
| Talk Time | up to 4 hrs |
| Internal Storage | 4 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
| Network | 2G, 3G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Micro |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Made By | China |
| Features | G-sensor, Light sensor, Proximity, accelerometer sensor |
| Name | Symphony Xplorer W69Q (1GB RAM) |
| Official Price | BDT. 5,990 |
| Release Date | 03-May-2014 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 512MB + ROM: 4GB |