Sony Xperia ZR Overview
Sony Xperia ZR Price in Bangladesh
Sony Xperia ZR Price in Bangladesh
| Brand | Sony |
| Model | Xperia ZR |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 20 June 2013 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.2 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 |
| CPU | Quad core, 1.5 GHz, Krait |
| CPU Cores | 4 Cores |
| GPU | Adreno 320 |
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 4.5 inches (11.43 cm) |
| Resolution | 720x1280 px (HD) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Density | 323 ppi |
| Screen to Body Ratio | 64.6% |
| Screen Protection | Shatter proof glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP f/2.4, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Zoom | Digital Zoom |
| Aperture | f/2.4 |
| Camera Features | Digital image stabilization |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | VGA, Camera |
| Height | 131.3 mm |
| Width | 67.3 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Weight | 138 grams |
| Colors | Black, Pink, White |
| Waterproof | Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| IP Rating | IP68 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 2300 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 470 h (2G) / Up to 520 h (3G) |
| Talk Time | Up to 11 h (2G) / Up to 13 h (3G) |
| Music Play | Up to 45 h |
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 2 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| SIM Size | SIM1: Micro |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | Head: 1.25 W/kg, Body: 0.76 W/kg |
| SAR Value | Wi-Fi 4 (802.11 a/b/g/n) 5GHz |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Made By | Japan |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Name | Sony Xperia ZR |
| Official Price | BDT. 29,500 |
| Release Date | 20-Jun-2013 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 2GB + ROM: 8GB |