Sony Xperia C4 Overview
Sony Xperia C4 Price in Bangladesh
Sony Xperia C4 Price in Bangladesh
| Brand | Sony |
| Model | Xperia C4 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 20 June 2015 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v5.0 |
| Chipset | MediaTek MT6572 |
| CPU | Octa core, 1.7 GHz, Cortex A53 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 28 nm |
| GPU | Mali-T760 MP2 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.5 inches (13.97 cm) |
| Resolution | 1080x1920 px (FULL HD) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen to Body Ratio | 71.7% |
| Screen Protection | Scratch-resistant |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Notch | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP, f/2.0 Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | 4 x Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode, Beautify |
| Aperture | f/2.0 |
| Camera Features | Auto Flash, Digital image stabilization, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, f/2.2 Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.2 |
| Height | 150.3 mm |
| Width | 77.4 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 147 grams |
| Colors | Black, White, Mint |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 2600 mAh |
| Placement | Non-removable |
| Standby | Up to 634 h (2G) / Up to 682 h (3G) |
| Talk Time | Up to 13 h (2G) / Up to 11 h 30 min (3G) |
| Music Play | Up to 53 h 22 min |
| Internal Storage | 16 GB |
| Expandable Memory | Up to 128 GB |
| RAM | 2 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Made By | Japan |
| Features | Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Name | Sony Xperia C4 |
| Official Price | BDT. 26,500 |
| Release Date | 20-Jun-2015 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 2GB + ROM: 16GB |