Oppo Reno14 Overview
Oppo Reno14 Price in Bangladesh
Oppo Reno14 Price in Bangladesh
| Brand | Oppo |
| Model | Reno14 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 28 July 2025 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v15 |
| User Interface | ColorOS 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8350 |
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.59 inches (16.74 cm) |
| Resolution | 1256x2760 px (FHD+) |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen to Body Ratio | 89.6% |
| Screen Protection | Crystal Shield Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 1200 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 50 MP, f/2.8, Telephoto Camera, 8 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | 3.5x optical zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 60 fps, 240 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP, f/2.0, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 60 fps |
| Aperture | f/2.0 |
| Height | 157.9 mm |
| Width | 74.7 mm |
| Thickness | 7.3 mm |
| Weight | 187 grams |
| Build | Glass front (Crystal Shield Glass), aluminum alloy frame, glass back |
| Colors | Luminous Green, Opal White |
| Waterproof | Water resistant (up to 2m for 30 min) |
| IP Rating | IP68/IP69 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 6000 mAh |
| Quick Charging | 80W wired, 13.5W PD, 33W PPS |
| Reverse Charging | Yes |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| SAR Value | Head: 1.124 W/kg, Body: 0.852 W/kg |
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, HDR |
| Document Reader | Yes |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
The Wait is Over, Oppo Reno Series two models, Oppo Reno14 and Oppo Reno14 F, have been launched in Bangladesh shaking the market. Oppo launched the two on July 28, 2025 through their social media. Oppo Reno 14 Series has also been launched in India, and has created quite a stir in the market there.It is expected that like the previous models of the Reno series.
| Name | Oppo Reno14 |
| Official Price | BDT. 59,990 |
| Unofficial Price | BDT. 52,500 |
| Release Date | 28-Jul-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |