| Brand | Nokia |
| Model | 2.2 (3GB/32GB) |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 11 June 2019 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v9.0 (Pie), upgradable to Android 11 |
| User Interface | Android One |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| CPU Cores | 8 cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 12 nm |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.71 inches (14.5 cm) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| Pixel Density | 295 ppi |
| Screen to Body Ratio | 79.0% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/2.2 |
| Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP Front Camera |
| Camera Features | Fixed Focus |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Height | 146 mm |
| Width | 70.6 mm |
| Thickness | 9.3 mm |
| Weight | 153 grams |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Colors | Steel, Tungsten Black |
| Battery type | Li-Ion |
| Capacity | 3000 mAh |
| Standby | Up to 200 Hours |
| Talk Time | Up to 10 Hours |
| Music Play | Up to 7.4 Hours |
| Internal Storage | 32 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 3 GB |
| RAM Type | LPDDR3 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual Nano SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5mm |
| Video | 1080p@30fps |
| Made By | Finland |
| Features | Accelerometer, proximity |
| Name | Nokia 2.2 (3GB/32GB) |
| Official Price | BDT. 10,999 |
| Release Date | 11-Jun-2019 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 3GB + ROM: 32GB |