LG BL40 New Chocolate Overview
LG BL40 New Chocolate Price in Bangladesh
LG BL40 New Chocolate Price in Bangladesh
| Brand | LG |
| Model | BL40 New Chocolate |
| Device Type | JavaPhone |
| Release Date | 24 September 2009 |
| Status | Available |
| Operating System | Java |
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 4.1 inches |
| Resolution | 345x800 px |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Zoom | 4 Digital Zoom |
| Camera Features | Digital image stabilization |
| Height | 128 mm |
| Width | 51 mm |
| Thickness | 10.90 mm |
| Weight | 129 grams |
| Colors | Black |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1000 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | 400 Hours |
| Talk Time | 6 Hours |
| Internal Storage | 1.1 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| Network | 2G, 3G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | Dual SIM Dual Standby |
| EDGE | Class 10 |
| GPRS | Class 10 |
| WLAN | Wi-Fi 3 (802.11 b/g) |
| Bluetooth | v2.1 |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 nm |
| Video | 480p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Made By | South Korea |
| Features | Accelerometer, proximity |
| Name | LG BL40 New Chocolate |
| Official Price | BDT. 24,990 |
| Release Date | 24-Sep-2009 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: 1.1 GB |