LAVA Iris 750 Overview
LAVA Iris 750 Price in Bangladesh
LAVA Iris 750 Price in Bangladesh
| Brand | LAVA |
| Model | Iris 750 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 11 November 2015 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-Core 1.0 GHz |
| CPU Cores | 4 Cores |
| GPU | Mali-400 |
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 4.5 inches (11.43 cm) |
| Resolution | 480x854 px |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Notch | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8MP Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Flashlight, Face beauty |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP Primary Camera |
| Height | 135 mm |
| Width | 66.4 mm |
| Thickness | 9.1 mm |
| Weight | 135 grams |
| Colors | Grey |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 2000 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | 50 hours |
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | Dual SIM (Dual stand-by) |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| USB | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1920x1080 |
| Made By | India |
| Features | Accelerometer, Ambient Light, Digital Compass, Proximity |
| Name | LAVA Iris 750 |
| Official Price | BDT. 7,890 |
| Release Date | 11-Nov-2015 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 1GB + ROM: 8GB |