Lava iris 50 Overview
lava iris 50 Price in Bangladesh
lava iris 50 Price in Bangladesh
| Brand | Lava |
| Model | iris 50 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 20 June 2017 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v6.0 |
| Chipset | MediaTek MT6580m |
| CPU | Quad-core, 1.3 GHz |
| CPU Cores | 4 Cores |
| GPU | Mali-400 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.0 inches (12.7 cm) |
| Resolution | 480x854 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 196 ppi |
| Screen to Body Ratio | 70.5% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Notch | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 1600 x 1200 Pixels |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting |
| Camera Features | Panorama mode |
| Video Recording | 1080p (Full HD) |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 2 MP, Primary Camera |
| Height | 143.7 mm |
| Width | 72.4 mm |
| Thickness | 9.3 mm |
| Colors | Gold |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 2000 mAh |
| Placement | Removable |
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
| Network | 2G, 3G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| WLAN | Wi-Fi 3 (802.11 b/g) |
| Bluetooth | v3.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Made By | India |
| Features | Proximity sensor, Light sensor |
| Name | Lava iris 50 |
| Official Price | BDT. 5,690 |
| Release Date | 20-Jun-2017 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 1GB + ROM: 8GB |