Gionee Elife S7 Overview
Gionee Elife S7 Price in Bangladesh
Gionee Elife S7 Price in Bangladesh
| Brand | Gionee |
| Model | Elife S7 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 17 April 2015 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v5.0 |
| User Interface | Amigo OS 3 |
| Chipset | MediaTek MT6752 |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 28 nm |
| GPU | Mali-T760MP2 |
| Display Type | Super AMOLED |
| Screen Size | 5.2 inches (13.21 cm) |
| Resolution | 1080x1920 px (FULL HD) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Density | 424 ppi |
| Screen to Body Ratio | 69.2% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Notch | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP, f/2.0, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/2.0 |
| Camera Features | Auto Flash, Digital image stabilization, Face detection, Smile detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, Primary Camera |
| Height | 148.8 mm |
| Width | 72.4 mm |
| Thickness | 5.5 mm |
| Weight | 125.3 grams |
| Colors | White, Black, Maldives Blue |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 2700 mAh |
| Placement | Non-removable |
| Standby | Up to 270 h |
| Talk Time | Up to 24 h (2G) / Up to 15 h 30 min (3G) |
| Internal Storage | 16 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 2GB |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| SAR Value | Head: 0.521 W/kg, Body: 0.642 W/kg |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging, USB Host, microUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Made By | China |
| Features | Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| Name | Gionee Elife S7 |
| Official Price | BDT. 21,999 |
| Release Date | 17-Apr-2015 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 2GB + ROM: 16GB |