Gionee Pioneer P6 Overview
Gionee Pioneer P6 Price in Bangladesh
Gionee Pioneer P6 Price in Bangladesh
| Brand | Gionee |
| Model | Pioneer P6 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 10 January 2015 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.4.2 |
| Chipset | MediaTek MT6582 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| GPU | Mali-400 MP |
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 5.0 inches (12.7 cm) |
| Resolution | 480x854 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Density | 196 ppi |
| Screen to Body Ratio | 64.9% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP f/2.4, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 2592 x 1944 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/2.4 |
| Camera Features | Auto Flash, Digital image stabilization, Face detection, Smile detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 2 MP, Primary Camera |
| Height | 142.8 mm |
| Width | 74.3 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Colors | Black, White |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1950 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 162 h (2G) / Up to 108 h (3G) |
| Talk Time | Up to 13 h 30 min (2G) / Up to 9 h 30 min (3G) |
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
| Network | 2G, 3G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Mini-SIM, dual stand-by |
| EDGE | Class 12 |
| GPRS | Class 12 |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, proximity, compass |
| Name | Gionee Pioneer P6 |
| Official Price | BDT. 6,999 |
| Release Date | 10-Jan-2015 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 1GB + ROM: 8GB |