Xiaomi Pad Mini Overview
Xiaomi Pad Mini Price in Bangladesh
Xiaomi Pad Mini Price in Bangladesh
| Brand | Xiaomi |
| Model | Pad Mini |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | 24 September 2025 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v15 |
| User Interface | HyperOS 2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400 Plus |
| CPU | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| GPU | Immortalis-G925 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 8.8 inches (224.5 cm2) |
| Resolution | 1880x3008 px |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Pixel Density | 403 ppi |
| Screen to Body Ratio | 82.9% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 700 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR10 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Height | 205.1 mm |
| Width | 132 mm |
| Thickness | 6.5 mm |
| Weight | 326 grams |
| Colors | Gray, Purple |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP, f/2.2, Wide Angle, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Zoom | Digital Zoom |
| Aperture | f/2.2 |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps, 60 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, f/2.3, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.3 |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 7500 mAh |
| Quick Charging | 67W wired, PD3.0, QC3+ |
| Reverse Charging | 18W reverse wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 3.2 |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| Network | N/A |
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax) 5GHz 6GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Name | Xiaomi Pad Mini |
| Unofficial Price | BDT. 54,000 |
| Release Date | 24-Sep-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |