OnePlus Pad Lite (8GB RAM) Overview
OnePlus Pad Lite (8GB RAM) Price in Bangladesh
OnePlus Pad Lite (8GB RAM) Price in Bangladesh
| Brand | OnePlus |
| Model | Pad Lite (8GB RAM) |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | 14 August 2025 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v15 |
| User Interface | OxygenOS 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G100 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 11.0 inches (350.9 cm) |
| Resolution | 1200x1920 px (FHD) |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Pixel Density | 207 ppi |
| Screen to Body Ratio | 85.3% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 500 nits |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Height | 166.46 mm |
| Width | 254.91 mm |
| Thickness | 7.39 mm |
| Weight | 530 grams |
| Colors | Aero Blue |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Image Resolution | 2592 x 1944 Pixels |
| Zoom | Digital Zoom |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 9340 mAh |
| Quick Charging | 33W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 128 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Made By | China |
| Name | OnePlus Pad Lite (8GB RAM) |
| Official Price | BDT. 26,499 |
| Release Date | 14-Aug-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |