Walton Primo Z Overview
Walton Primo Z Price in Bangladesh
Walton Primo Z Price in Bangladesh
| Brand | Walton |
| Model | Primo Z |
| Device Type | SmartPhone |
| Release Date | 03 January 2015 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz |
| CPU Cores | 4 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 28 nm |
| GPU | Adreno 330 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 4.7 inches (11.94 cm) |
| Resolution | 1280x1920 px (HD+) |
| Pixel Density | 441 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 4 MP, Primary Camera |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 3264 x 2448 Pixels |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) Macro Mode |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Height | 136.9 mm |
| Width | 65 mm |
| Thickness | 10.2 mm |
| Weight | 139.5 grams |
| Colors | Black, White |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 2300 mAh |
| Placement | Non-removable |
| Internal Storage | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Network | 2G, 3G |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| SIM Size | Mini |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Made By | Bangladesh |
| Name | Walton Primo Z |
| Official Price | BDT. 24,490 |
| Release Date | 03-Jan-2015 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 2GB + ROM: 16GB |