Walton Primo R4 Overview
Walton Primo R4 Price in Bangladesh
Walton Primo R4 Price in Bangladesh
| Brand | Walton |
| Model | Primo R4 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 10 December 2015 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v5.0 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| CPU Cores | 4 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| GPU | Mali-T720 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.0 inches (12.7 cm) |
| Resolution | 720x1280 px (HD) |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED flash |
| Image Resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP Primary Camera |
| Height | 143 mm |
| Width | 70.3 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 136 grams |
| Colors | Black |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 2400 mAh |
| Placement | Removable |
| Internal Storage | 16 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 2 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, (GSM+GSM) |
| SIM Size | Mini SIM |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Made By | Bangladesh |
| Features | Accelerometer, Proximity, Light sensor, Orientation, Magnetic field |
| Name | Walton Primo R4 |
| Official Price | BDT. 9,490 |
| Release Date | 10-Dec-2015 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 2GB + ROM: 16GB |