Walton Primo H8 Overview
Walton Primo H8 Price in Bangladesh
Walton Primo H8 Price in Bangladesh
| Brand | Walton |
| Model | Primo H8 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 14 February 2019 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v8.1 |
| Chipset | MediaTek MT6739 |
| CPU | Quad core, 1.28 GHz |
| CPU Cores | 4 Cores |
| GPU | PowerVR Rogue GE8100 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.45 inches (13.84 cm) |
| Resolution | 720x1440 px (FULL HD) |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Settings | ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting |
| Camera Features | Auto-Focus |
| Video Recording | 720p |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, Primary Camera |
| Height | 148.7 mm |
| Width | 71 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 180 grams |
| Colors | Gold, Blue |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 3200 mAh |
| Placement | Removable |
| Internal Storage | 16 GB |
| Expandable Memory | Up to 64 GB |
| RAM | 3 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 a/b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 720p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Made By | Bangladesh |
| Features | Accelerometer, Proximity |
| Name | Walton Primo H8 |
| Official Price | BDT. 7,999 |
| Release Date | 14-Feb-2019 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 3GB + ROM: 16GB |