Walton Primo EF4 Overview
Walton Primo EF4 Price in Bangladesh
Walton Primo EF4 Price in Bangladesh
| Brand | Walton |
| Model | Primo EF4 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 06 July 2016 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| CPU Cores | 4 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| GPU | Mali 400MP |
| Display Type | FWVGA |
| Screen Size | 5.0 inches (12.7 cm) |
| Resolution | 854x480 px |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 2 MP Primary Camera |
| Height | 145.09 mm |
| Width | 73.28 mm |
| Thickness | 10.35 mm |
| Weight | 155 grams |
| Colors | White Silver, White Golden, Pure Black |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 2300 mAh |
| Placement | Removable |
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 512 MB |
| Network | 2G, 3G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Mini, SIM2: Mini |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Made By | Bangladesh |
| Features | Proximity sensor, Accelerometer |
| Name | Walton Primo EF4 |
| Official Price | BDT. 4,090 |
| Release Date | 06-Jul-2016 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 512MB + ROM: 8GB |