Walton Primo EF2 Overview
Walton Primo EF2 Price in Bangladesh
Walton Primo EF2 Price in Bangladesh
| Brand | Walton |
| Model | Primo EF2 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 20 November 2014 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.4.2 |
| Chipset | MediaTek MT6582 |
| CPU | Quad-Core 1.3 GHz |
| CPU Cores | 4 Cores |
| Architecture | 32 bit |
| GPU | Mali-400 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 4.0 inches (10.16 cm) |
| Resolution | 480x800 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 233 ppi |
| Screen to Body Ratio | 68.6 % |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Notch | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Zoom | Digital Zoom |
| Video Recording | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
| Height | 119.7 mm |
| Width | 62.5 mm |
| Thickness | 9.3 mm |
| Weight | 112.6 grams |
| Colors | Black |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1500 mAh |
| Placement | Removable |
| Internal Storage | 4 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Mini, SIM2: Mini |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| WLAN | Wi-Fi 3 (802.11 b/g) |
| Bluetooth | v3.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Made By | Bangladesh |
| Features | Accelerometer, Proximity, Light |
| Name | Walton Primo EF2 |
| Official Price | BDT. 6,590 |
| Release Date | 20-Oct-2014 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 1GB + ROM: 4GB |