Walton OLVIO S30 Overview
Walton OLVIO S30 Price in Bangladesh
Walton OLVIO S30 Price in Bangladesh
| Brand | Walton |
| Model | OLVIO S30 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 01 June 2015 |
| Status | Available |
| Operating System | FeaturePhone |
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.4 inches (17.8 cm2) |
| Resolution | 320x240 px |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
| Image Resolution | 640 x 480 pixels |
| Video Recording | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Front Camera |
| Colors | Blue, White |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1800 mAh |
| Placement | Removable |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | Mini-SIM, dual stand-by |
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Made By | Bangladesh |
| Name | Walton OLVIO S30 |
| Official Price | BDT. 1,390 |
| Release Date | 01-Jun-2015 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: |