Walton Olvio ML13 Overview
Walton Olvio ML13 Price in Bangladesh
Walton Olvio ML13 Price in Bangladesh
| Brand | Walton |
| Model | Olvio ML13 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 01 February 2019 |
| Status | Available |
| Operating System | FeaturePhone |
| Display Type | QVGA |
| Screen Size | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 640 x 480 Pixels |
| Video Recording | Yes |
| Height | 125 mm |
| Width | 54 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Colors | Black, Red, Blue |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1000 mAh |
| Placement | Removable |
| Internal Storage | 32 MB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 32 MB |
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | Mini-SIM, dual stand-by |
| GPRS | Available |
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | MP4 |
| Made By | Bangladesh |
| Features | Torch Light, Facebook, Opera Mini Apps, Built-in Java Installed |
| Name | Walton Olvio ML13 |
| Official Price | BDT. 950 |
| Release Date | 01-Feb-2019 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 32MB + ROM: 32MB |