Walton Olvio L25 Overview
Walton Olvio L25 Price in Bangladesh
Walton Olvio L25 Price in Bangladesh
| Brand | Walton |
| Model | Olvio L25 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 01 July 2018 |
| Status | Available |
| Operating System | FeaturePhone |
| Display Type | QQVGA |
| Screen Size | 1.7 inches (4.cm) |
| Resolution | 128x160 px |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
| Image Resolution | 640 x 480 Pixels |
| Video Recording | Yes |
| Height | 122 mm |
| Width | 52 mm |
| Thickness | 13.5 mm |
| Build | Back: Plastic |
| Colors | Black, Black/Red, Black/Blue, Black/Green |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1800 mAh |
| Placement | Removable |
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| GPRS | Available |
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration; Polyphonic |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | MP4 |
| Made By | Bangladesh |
| Features | Torchlight, - Facebook, Blacklist |
| Name | Walton Olvio L25 |
| Official Price | BDT. 810 |
| Release Date | 01-Jul-2018 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: |