Proton EVO33 Overview
Proton EVO33 Price in Bangladesh
Proton EVO33 Price in Bangladesh
| Brand | Proton |
| Model | EVO33 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 01 March 2025 |
| Status | Available |
| Operating System | Feature phones |
| Chipset | Mediatek |
| Display Type | QVGA |
| Screen Size | 1.8 inches (4.57 cm) |
| Resolution | 120x160 px |
| Colors | Black Cyan, Olive, Titanium Black |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 2500 mAh |
| Placement | Removable |
| Internal Storage | 32 GB |
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Mini, SIM2: Mini |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Speed | GSM |
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Made By | Bangladesh |
| Name | Proton EVO33 |
| Official Price | BDT. 1,100 |
| Release Date | 01-Mar-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: 32GB |