Proton D1 Overview
Proton D1 Price in Bangladesh
Proton D1 Price in Bangladesh
| Brand | Proton |
| Model | D1 |
| Device Type | Featurephone |
| Release Date | 06 September 2023 |
| Status | Available |
| Operating System | Feature Phone |
| Chipset | Mediatek |
| Display Type | QVGA |
| Screen Size | 2.8 inches (7.11 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP Primary |
| Colors | Steel Gray , Metal Blue , Golden |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1800 mAh |
| Placement | Removable |
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Mini, SIM2: Mini |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | MP3, MP4 , 3GP |
| Made By | Bangladesh |
| Features | Lock with Password, Power saving options with battery percentage, to extend battery backup, Automatic Call Recorder |
| Name | Proton D1 |
| Official Price | BDT. 1,416 |
| Release Date | 06-Sep-2023 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: |