Proton C4B Overview
Proton C4B Price in Bangladesh
Proton C4B Price in Bangladesh
| Brand | Proton |
| Model | C4B |
| Device Type | Feature phone |
| Release Date | 10 April 2024 |
| Status | Available |
| Operating System | Feature Phone |
| Display Type | QVGA |
| Screen Size | 1.77 inches (4.5 cm) |
| Resolution | 120x160 px |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP Primary Camera |
| Colors | Black + Red, Black + Green, White + Light Blue, blue |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1000 mAh |
| Placement | Removable |
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Mini, SIM2: Mini |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | MP3, MP4 , 3GP |
| Made By | Bangladesh |
| Features | Torchlight, Bluetooth, Keypad Light |
| Name | Proton C4B |
| Official Price | BDT. 949 |
| Release Date | 10-Apr-2024 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: |