PROTON C17 Overview
PROTON C17 Price in Bangladesh
PROTON C17 Price in Bangladesh
| Brand | PROTON |
| Model | C17 |
| Device Type | Feature phone |
| Release Date | 13 May 2024 |
| Status | Available |
| Operating System | Feature Phone |
| Chipset | MediaTek |
| Display Type | QVGA |
| Screen Size | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP Primary Camera |
| Colors | Macao Blue, Bear Black, Olive, and Amazon Green |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1800 mAh |
| Placement | Removable |
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Mini, SIM2: Mini |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | MP3, MP4 , 3GP |
| Made By | Bangladesh |
| Features | Compact and Stylish modern outlook, Automatic Call Recorder, Wireless FM Radio with Recording, Blacklist and Whitelist |
| Name | PROTON C17 |
| Official Price | BDT. 1,254 |
| Release Date | 13-May-2024 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: |