OnePlus Ace 6 Ultra Overview
OnePlus Ace 6 Ultra Price in Bangladesh
OnePlus Ace 6 Ultra Price in Bangladesh
| Brand | OnePlus |
| Model | Ace 6 Ultra |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | Exp. 28 April 2026 |
| Status | Upcoming |
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| GPU | ARM Mali Drage MC12 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Resolution | 1272x2772 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen to Body Ratio | 93.6% |
| Screen Protection | Crystal Shield Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 1800 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 8 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8160 x 6112 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | 20x Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Slo-motion |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 60 fps, 240 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP, f/2.4, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.4 |
| Height | 162.45 mm |
| Width | 77.47 mm |
| Thickness | 8.45 mm |
| Weight | 217 grams (Ace Awakening), 219 grams (Metal Storm) |
| Build | Back: Glass |
| Colors | Ace Awakening, Metal Storm |
| Waterproof | Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IP68/IP69K |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 8600 mAh |
| Quick Charging | 120W wired, PPS(55W), PD(13.5W) |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X Ultra |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax) 5GHz 6GHz, MIMO |
| Bluetooth | v6.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Ultrasonic |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Name | OnePlus Ace 6 Ultra |
| Release Date | 28-Apr-2026 |
| Market Status | Upcoming |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |