OnePlus Nord 6 Overview
OnePlus Nord 6 Price in Bangladesh
OnePlus Nord 6 Price in Bangladesh
| Brand | OnePlus |
| Model | Nord 6 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 07 April 2026 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | OxygenOS 16 |
| Chipset | Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 |
| CPU | Octa-core (1x3.21 GHz Cortex-X4 & 3x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.8 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A720) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Adreno 825 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Resolution | 1272x2772 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen to Body Ratio | 89.3% |
| Screen Protection | Crystal Guard |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 3600 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 8 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | Sony LYTIA-600 CMOS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | 20x Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080, 1280x720 |
| Video FPS | 60 fps, 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 32 MP, f/2.0, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.0 |
| Height | 162.5 mm |
| Width | 77.5 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Weight | 217 grams |
| Build | Glass Front (OnePlus Crystal Guard), plastic frame, plastic back |
| Colors | Fresh Mint, Pitch Black, Quick Silver |
| Waterproof | Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IP68/IP69K |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 9000 mAh |
| Quick Charging | 80W wired, UFCS, 55W PPS, 13.5W PD/QC |
| Reverse Charging | 27W reverse wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax), MIMO |
| Bluetooth | v6.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K@30/60fps (main), 1080p@30 (ultrawide), gyro-EIS |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
After experimenting with different strategies in the premium mid-range segment, OnePlus seems to have found its rhythm again with the OnePlus Nord 6. The new model is an immediate eye-catcher with significant improvements over the Nord 5, such as the Snapdragon 8s Gen 4 processor, an ultra-smooth 165Hz AMOLED display and a gigantic 9,000mAh battery. OnePlus has also equipped the Nord 6 with the durability of an IP69K rating
| Name | OnePlus Nord 6 |
| Unofficial Price | BDT. 55,000 |
| Release Date | 07-Apr-2026 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |