Nothing Phone (4a) Overview
Nothing Phone (4a) Price in Bangladesh
Nothing Phone (4a) Price in Bangladesh
| Brand | Nothing |
| Model | Phone (4a) |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 05 March 2026 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | Nothing OS 4.1 |
| Chipset | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 |
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Adreno 810 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Resolution | 1224x2720 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 440 ppi |
| Screen to Body Ratio | 87.37 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 4500 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP, f/1.9, Wide Angle, Primary Camera, 50 MP, f/2.0, Telephoto Camera, 8 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | 70x Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.9 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps, 120 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 32 MP, f/2.5, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.5 |
| Height | 164 mm |
| Width | 77.6 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Weight | 204.5 grams |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, glass back |
| Colors | Pink, White, Black, Blue |
| Waterproof | Splash proof |
| IP Rating | IP64 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5400 mAh |
| Quick Charging | 50W wired, 50% in 22 min, 100% in 64 min |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS, Dolby Vision HDR |
| Made By | UK |
| Features | Accelerometer, proximity, compass |
Nothing can have missed a flagship launch this year, but the brand has not been slack with its popular Phone (a) line. The company has now come up with the Nothing Phone (4a) with a number of significant upgrades after the success of the previous generation. The new model is associated with a revised Glyph Bar design, a higher power Snapdragon 7s Gen 4 chipset, better display brightness, and a periscope camera system,
| Name | Nothing Phone (4a) |
| Unofficial Price | BDT. 42,000 |
| Release Date | 05-Mar-2026 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |