Lava Spark 283 Overview
Lava Spark 283 Price in Bangladesh
Lava Spark 283 Price in Bangladesh
| Brand | Lava |
| Model | Spark 283 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 26 March 2014 |
| Status | Available |
| Operating System | FeaturePhone |
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.8 inches (7.11 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Pixel Density | 143 ppi |
| Screen to Body Ratio | 33.89 % |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 1.3 MP Primary Camera |
| Height | 128 mm |
| Width | 56 mm |
| Thickness | 11.2 mm |
| Colors | Black |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1400 mAh |
| Placement | Removable |
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | Dual SIM Dual Standby |
| Bluetooth | v2.1 |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Document Reader | Yes |
| Made By | India |
| Name | Lava Spark 283 |
| Official Price | BDT. 1,690 |
| Release Date | 26-Mar-2014 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: |