Lava Iris 456 Overview
Lava Iris 456 Price in Bangladesh
Lava Iris 456 Price in Bangladesh
| Brand | Lava |
| Model | Iris 456 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 20 October 2014 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.2.2 |
| CPU | Dual core, 1.2 GHz |
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 4.5 inches (11.43 cm) |
| Resolution | 480x800 px |
| Pixel Density | 207 ppi |
| Screen to Body Ratio | 65.11 % |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Notch | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 2592x1944 Pixels |
| Zoom | 8 x Digital Zoom |
| Shooting Modes | Burst mode |
| Camera Features | Face detection, Smile detection |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 1.3 MP, Primary Camera |
| Height | 134 mm |
| Width | 66 mm |
| Thickness | 10.45 mm |
| Weight | 147 grams |
| Build | Back: Plastic |
| Colors | Black |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1650 mAh |
| Placement | Removable |
| Internal Storage | 4 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 512 MB |
| Network | 2G, 3G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | Dual SIM Dual Standby |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| WLAN | Wi-Fi 3 (802.11 b/g) |
| Bluetooth | v3.0 |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | Yes |
| Document Reader | Yes |
| Made By | India |
| Features | Accelerometer, Proximity sensor |
| Name | Lava Iris 456 |
| Official Price | BDT. 6,999 |
| Release Date | 20-Oct-2014 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 512MB + ROM: 4GB |