Lava Iris 405 Plus Overview
Lava Iris 405 Plus Price in Bangladesh
Lava Iris 405 Plus Price in Bangladesh
| Brand | Lava |
| Model | Iris 405 Plus |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 20 December 2013 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.2 |
| CPU | Dual core, 1.3 GHz |
| GPU | Mali-400 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 4.0 inches (10.16 cm) |
| Resolution | 480x800 px |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| Pixel Density | 233 ppi |
| Screen to Body Ratio | 56.9% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 2592 x 1944 Pixels |
| Zoom | 4 x Digital Zoom |
| Camera Features | Face detection |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | VGA, Camera |
| Height | 125 mm |
| Width | 63.3 mm |
| Thickness | 10.6 mm |
| Weight | 124 grams |
| Colors | Black, Grey |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 1400 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | 200 Hours |
| Talk Time | 6.5 Hours |
| Internal Storage | 4 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 512 MB |
| Network | 2G, 3G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 3 (802.11 b/g) |
| Bluetooth | v2.1 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | Yes |
| Document Reader | Yes |
| Made By | India |
| Features | Accelerometer, proximity |
| Name | Lava Iris 405 Plus |
| Official Price | BDT. 5,690 |
| Release Date | 20-Dec-2013 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 512MB + ROM: 4GB |