iQOO Z11 Overview
iQOO Z11 Price in Bangladesh
iQOO Z11 Price in Bangladesh
| Brand | iQOO |
| Model | Z11 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 26 March 2026 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | OriginOS 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.83 inches (17.35 cm) |
| Resolution | 1260x2800 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen to Body Ratio | 90.4% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 2000 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 2 MP, f/2.4, Depth Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | 10x Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP, f/2.5, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.5 |
| Height | 163.72 mm |
| Width | 76.17 mm |
| Thickness | 8.25 mm |
| Weight | 216.5 grams |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Colors | Black, White, Blue |
| Waterproof | Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IP68/IP69 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 9020 mAh |
| Quick Charging | 90W wired, 44W UFCS, 55W PD/PPS |
| Reverse Charging | Yes |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 256 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 12 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
The iQOO Z11 follows the footsteps of its predecessor, with larger ambitions in the performance smartphone market. The device preserves the original strengths of the brand, such as a huge battery, game-oriented hardware, and high-quality build, with the introduction of significant upgrades in display smoothness, charging speed, and overall performance. Riding on the MediaTek Dimensity 8500 chipset and coupled with a gorgeous 165Hz AMOLED display, the phone is set to make gamers and heavy users experience the flagship like.
| Name | iQOO Z11 |
| Unofficial Price | BDT. 44,000 |
| Release Date | 26-Mar-2026 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |