Honor GT Pro (16GB+512GB) Overview
Honor GT Pro (16GB+512GB) Price in Bangladesh
Honor GT Pro (16GB+512GB) Price in Bangladesh
| Brand | Honor |
| Model | GT Pro (16GB+512GB) |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 23 April 2025 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v15 |
| User Interface | MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| CPU | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| GPU | Adreno 830 |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Resolution | 1224x2800 px (FHD+) |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Screen to Body Ratio | 87.9% |
| Screen Protection | Giant rhino Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 6000 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP, f/2.0, Wide Angle, Primary Camera, 50 MP, f/2.4, Telephoto Camera, 12 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | 3x optical zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/2.0 |
| Camera Features | Auto Flash, Custom Watermark, Face detection, Filters, Touch to focus, Slow Motion, Stereo recording |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 60 fps, 240 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP, f/2.0, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 60 fps |
| Aperture | f/2.0 |
| Height | 162.1 mm |
| Width | 75.7 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Weight | 212 grams |
| Build | Glass front (Giant rhino glass), aluminum frame, polymer fiber back |
| Colors | Black, White, Gold |
| Waterproof | Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IP68/IP69 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7200 mAh |
| Quick Charging | 90W wired |
| Reverse Charging | 5W reverse wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | Yes |
| Internal Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 16 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax) 5GHz 6GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Ultrasonic |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR Vivid |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, proximity, gyro, compass |
| Name | Honor GT Pro (16GB+512GB) |
| Unofficial Price | BDT. 90,000 |
| Release Date | 23-Apr-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 16GB + ROM: 512GB |