Energizer E280s Overview
Energizer E280s Price in Bangladesh
Energizer E280s Price in Bangladesh
| Brand | Energizer |
| Model | E280s |
| Device Type | KaiOS |
| Release Date | 31 May 2021 |
| Status | Available |
| Operating System | KaiOS |
| OS Version | v2.5.3 |
| Chipset | Spreadtrum SC9820E |
| CPU | Dual-core (2x1.2 GHz) |
| CPU Cores | 2 Cores |
| GPU | Mali-T820 |
| Display Type | TFT LCD |
| Screen Size | 2.8 inches (7.11 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 143 ppi |
| Screen to Body Ratio | 32.2 % |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 2 MP, Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 640 x 480 Pixels |
| Video Recording | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
| Height | 134.5 mm |
| Width | 56 mm |
| Thickness | 16.8 mm |
| Weight | 113 grams |
| Colors | Black, White, Gray, Blue, Green, Yellow, Brown |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 3000 mAh |
| Placement | Removable |
| Internal Storage | 4 GB |
| Storage Type | eMMC |
| RAM | 512 MB |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Bluetooth | v2.1 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | MP4 |
| Made By | USA |
| Features | Downloadable applications Facebook, Gmail, Whatsapp, etc. |
| Name | Energizer E280s |
| Official Price | BDT. 6,000 |
| Release Date | 31-May-2021 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 512MB + ROM: 4GB |