5star BD5106 Overview
5star BD5106 Price in Bangladesh
5star BD5106 Price in Bangladesh
| Brand | 5star |
| Model | BD5106 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 20 November 2022 |
| Status | Available |
| Operating System | FeaturePhone |
| Chipset | MediaTek |
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 1.3 MP, Primary Camera |
| Height | 124 mm |
| Width | 46 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Weight | 120 grams |
| Build | Back: Plastic |
| Colors | Black |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1700 mAh |
| Placement | Removable |
| Internal Storage | 32 MB |
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
| RAM | 32 MB |
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Mini, SIM2: Mini |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Video | Yes |
| Document Reader | Yes |
| Made By | Bangladesh |
| Name | 5star BD5106 |
| Official Price | BDT. 1,199 |
| Release Date | 20-Nov-2022 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 32MB + ROM: 32MB |