Xiaomi Watch S4 Overview
Xiaomi Watch S4 Price in Bangladesh
Xiaomi Watch S4 Price in Bangladesh
| Brand | Xiaomi |
| Model | Watch S4 |
| Device Type | Smartwatch |
| Release Date | 29 October 2024 |
| Status | Available |
| Operating System | HyperOS |
| OS Version | v2 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 1.43 inches |
| Resolution | 466x466 px |
| Pixel Density | 326 ppi |
| Screen Protection | Scratch/drop-proof glass |
| Brightness | 2200 nits |
| Height | 47.3 mm |
| Width | 47.3 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Weight | 44.5 grams |
| Build | Aluminum alloy frame, stainless steel bezel |
| Colors | Black, Silver |
| Waterproof | Waterproof (5ATM) |
| Text Message | Text Message |
| Incoming Call | Incoming Call |
| Alarm | Alarm |
| Calendar Reminder | Calendar Reminder |
| Timer | Timer |
| Weather | Weather |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 486 mAh |
| Placement | Non-removable |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| SIM Size | eSIM (market/region dependent) |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Loudspeaker | Yes |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
| Name | Xiaomi Watch S4 |
| Unofficial Price | BDT. 16,700 |
| Release Date | 29-Oct-2024 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: |