Remax Watch 10 Overview
Remax Watch 10 Price in Bangladesh
Remax Watch 10 Price in Bangladesh
| Brand | Remax |
| Model | Watch 10 |
| Device Type | Smart Watch |
| Release Date | 15 June 2023 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.0 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 1.2 inches |
| Resolution | 390x390 pix |
| Height | 46 mm |
| Width | 46 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Weight | 46 grams |
| Build | Material zinc alloy frame + IML bottom cover |
| Colors | Black |
| Waterproof | Water resistant |
| IP Rating | IP68 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Text Message | Text Message |
| Incoming Call | Incoming Call |
| Alarm | Alarm |
| Calendar Reminder | Calendar Reminder |
| Timer | Timer |
| Weather | Weather |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 270 mAh |
| Quick Charging | 2pin magnetic Cable |
| Placement | Non-removable |
| StandBy Time | 5 to 7days |
| Internal Storage | 512 MB |
| RAM | 512 MB |
| Bluetooth | v5.0 |
| Made By | China |
| Features | Wireless music playback, message reminders, weather updates, voice assistant support, customizable watch faces, and a holographic screen clock |
| Name | Remax Watch 10 |
| Official Price | BDT. 3,090 |
| Release Date | 15-Jun-2023 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 512MB + ROM: 512MB |