Joyroom JR-FT5 Overview
Joyroom JR-FT5 Price in Bangladesh
Joyroom JR-FT5 Price in Bangladesh
| Brand | Joyroom |
| Model | JR-FT5 |
| Device Type | Smartwatch |
| Release Date | 26 March 2023 |
| Status | Available |
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 1.83 inches |
| Resolution | 240x286 px |
| Height | 36.5 mm |
| Width | 44.7 mm |
| Thickness | 11.5 mm |
| Weight | 50g grams |
| Build | silicone |
| Colors | Black, Gold |
| Waterproof | Waterproof |
| IP Rating | IP68 |
| Text Message | Yes |
| Incoming Call | Yes |
| Alarm | Yes |
| Calendar Reminder | Yes |
| Timer | Yes |
| Weather | Yes |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 300 mAh |
| StandBy Time | Up to 15 days |
| Internal Storage | 64 MB |
| Bluetooth | 5.3 |
| Loudspeaker | Yes |
| Made By | China |
| Features | Heart rate, blood pressure, blood oxygen, stress monitoring |
| Name | Joyroom JR-FT5 |
| Official Price | BDT. 3,355 |
| Release Date | 26-Mar-2023 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: 64MB |