HUAWEI WATCH FIT Special Edition Overview
HUAWEI WATCH FIT Special Edition Price in Bangladesh
HUAWEI WATCH FIT Special Edition Price in Bangladesh
| Brand | HUAWEI |
| Model | WATCH FIT Special Edition |
| Device Type | Smartwatch |
| Release Date | 03 September 2020 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v8.0 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 1.64 inches |
| Resolution | 456×280 px |
| Pixel Density | 326 ppi |
| Height | 46 mm |
| Width | 30 mm |
| Thickness | 10.7 mm |
| Weight | 21 grams |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Colors | Starry Black, Nebula Pink, Forest Green |
| Text Message | Text Message |
| Incoming Call | Incoming Call |
| Alarm | Alarm |
| Calendar Reminder | Calendar Reminder |
| Timer | Timer |
| Weather | Weather |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 180mAh |
| Placement | Non-removable |
| StandBy Time | Up to 9 Day |
| Internal Storage | 4GB |
| Storage Type | eMMC |
| Bluetooth | v5.0 BLE |
| GPS | Yes |
| Made By | China |
| Features | 6-axis IMU sensor (Accelerometer sensor, Gyroscope sensor) Optical heart rate sensor |
| Name | HUAWEI WATCH FIT Special Edition |
| Unofficial Price | BDT. 9,150 |
| Release Date | 03-Sep-2020 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: 4GB |