Honor Watch 4 Overview
Honor Watch 4 Price in Bangladesh
Honor Watch 4 Price in Bangladesh
| Brand | Honor |
| Model | Watch 4 |
| Device Type | Smart Band |
| Release Date | 12 July 2023 |
| Status | Available |
| Operating System | MagicOS |
| OS Version | v7.2 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 1.75 inches |
| Resolution | 390x450 px |
| Pixel Density | 340 ppi |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Height | 45.3 mm |
| Width | 39.1 mm |
| Thickness | 11.2 mm |
| Weight | 32 grams |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Colors | Black, Gold |
| Waterproof | 5ATM water resistant (50m waterproof) |
| Text Message | Text Message |
| Incoming Call | Incoming Call |
| Alarm | Alarm |
| Calendar Reminder | Calendar Reminder |
| Timer | Timer |
| Weather | Weather |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 451 mAh |
| Placement | Non-removable |
| Internal Storage | 4 GB |
| RAM | 32 MB |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| SIM Size | eSIM |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| Bluetooth | v5.2, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, Ringtones |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, heart rate, SpO2 |
| Name | Honor Watch 4 |
| Official Price | BDT. 14,999 |
| Release Date | 12-Jul-2023 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 32MB + ROM: 4GB |