Honor Band 9 Overview
Honor Band 9 Price in Bangladesh
Honor Band 9 Price in Bangladesh
| Brand | Honor |
| Model | Band 9 |
| Device Type | Smart Band |
| Release Date | 02 August 2024 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v9.0 |
| CPU | 2.4 GHz |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 1.57 inches |
| Resolution | 256x402 px |
| Pixel Density | 302 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Height | 43 mm |
| Width | 27.88 mm |
| Thickness | 9.49 mm |
| Weight | 16.3 grams (without the strap) |
| Build | Body: Durable polymer materials, Strap: TPU Strap |
| Colors | Black, Blue, Purple |
| Waterproof | Waterproof |
| IP Rating | IP68 |
| Text Message | Yes |
| Incoming Call | Yes |
| Alarm | Yes |
| Calendar Reminder | Yes |
| Timer | Yes |
| Weather | Yes |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 320 mAh |
| StandBy Time | Up to 14 Day |
| Bluetooth | v5.3 |
| Loudspeaker | Yes |
| Made By | China |
| Features | Heart Rate, Blood Oxygen Saturation, Sleep Monitoring, 96 Sports Modes, Find Your Phone, Remote Shutter (HONOR phones with MagicOS 7.0 or later) |
| Name | Honor Band 9 |
| Unofficial Price | BDT. 4,350 |
| Release Date | 02-Aug-2024 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: |