Honor Band 5 Overview
Honor Band 5 Price in Bangladesh
Honor Band 5 Price in Bangladesh
| Brand | Honor |
| Model | Band 5 |
| Device Type | Smart Band |
| Release Date | 10 July 2019 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.4 (Kitkat) |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 0.95 inches |
| Resolution | 120x240 px |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Height | 43 mm |
| Width | 17.2 mm |
| Thickness | 11.5 mm |
| Weight | 22.7 grams |
| Build | Plastic Polycarbonate |
| Colors | Meteorite Black, Midnight Blue, and Pink |
| Text Message | Text Message |
| Incoming Call | Incoming Call |
| Alarm | Alarm |
| Calendar Reminder | Calendar Reminder |
| Timer | Timer |
| Weather | Weather |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 100 mAh |
| Placement | Non-removable |
| Bluetooth | v4.2 |
| NFC | Yes |
| Alert Types | Vibration, Ringtones |
| Made By | China |
| Features | 6-axis sensors, infrared wearing detection sensor, PPG heart rate sensor, SpO2 sensor |
| Name | Honor Band 5 |
| Unofficial Price | BDT. 2,300 |
| Release Date | 10-Jul-2019 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: |