Hoco Y22 Overview
Hoco Y22 Price in Bangladesh
Hoco Y22 Price in Bangladesh
| Brand | Hoco |
| Model | Y22 |
| Device Type | Smart Watch |
| Release Date | 15 June 2023 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.0 |
| Chipset | Jerry 7012A6 |
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 1.43 inches |
| Resolution | 466x466 pix |
| Features | Always-on display |
| Height | 50 mm |
| Width | 48 mm |
| Thickness | 8.3 mm |
| Weight | 38 grams |
| Build | Zinc alloy middle frame with an IML bottom case |
| Colors | Silver |
| Waterproof | Water resistant |
| IP Rating | IP67 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Text Message | Text Message |
| Incoming Call | Incoming Call |
| Alarm | Alarm |
| Calendar Reminder | Calendar Reminder |
| Timer | Timer |
| Weather | Weather |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 200 mAh |
| Quick Charging | 2pin magnetic Cable |
| Placement | Non-removable |
| StandBy Time | 5 to 7days |
| Internal Storage | 128 KB |
| RAM | 128 MB |
| Bluetooth | v5.3 |
| Made By | China |
| Features | Heart rate monitoring, sleep analysis, and pedometer sensor |
| Name | Hoco Y22 |
| Official Price | BDT. 2,999 |
| Release Date | 15-Jun-2023 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 128MB + ROM: 128KB |