Hoco Y21 Overview
Hoco Y21 Price in Bangladesh
Hoco Y21 Price in Bangladesh
| Brand | Hoco |
| Model | Y21 |
| Device Type | Smart Watch |
| Release Date | 15 June 2023 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.0 |
| CPU | JL7012A6 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 1.43 inches |
| Resolution | 466x466 pix |
| Height | 46.2 mm |
| Width | 46.2 mm |
| Thickness | 11.5 mm |
| Weight | 38 grams |
| Build | Zinc alloy middle frame |
| Colors | Black, Silver |
| Waterproof | Water resistant |
| IP Rating | IP67 |
| Text Message | Text Message |
| Incoming Call | Incoming Call |
| Alarm | Alarm |
| Calendar Reminder | Calendar Reminder |
| Timer | Timer |
| Weather | Weather |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 250 mAh |
| Quick Charging | 2pin magnetic Cable |
| Placement | Non-removable |
| StandBy Time | 5 to 7days |
| Internal Storage | 128 MB |
| RAM | 640 KB |
| Bluetooth | 5.0 |
| Made By | China |
| Features | Support multi-sport mode, sleep monitoring, information push and other functions |
| Name | Hoco Y21 |
| Official Price | BDT. 2,999 |
| Release Date | 15-Jun-2023 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 640KB + ROM: 128MB |