HiFuture Apex Overview
HiFuture Apex Price in Bangladesh
HiFuture Apex Price in Bangladesh
| Brand | HiFuture |
| Model | Apex |
| Device Type | Smartwatch |
| Release Date | 14 February 2024 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 2.04 inches |
| Resolution | 466x466 px |
| Height | 46 mm |
| Width | 44 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Weight | 50 grams |
| Colors | Black, Silver |
| Waterproof | Water resistant |
| IP Rating | IP68 |
| Text Message | Yes |
| Incoming Call | Yes |
| Alarm | Yes |
| Calendar Reminder | Yes |
| Timer | Yes |
| Weather | Yes |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 350 mAh |
| Placement | Non-removable |
| Bluetooth | v5.2 |
| Loudspeaker | Yes |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, always-on altimeter, compass, SpO2 |
| Name | HiFuture Apex |
| Unofficial Price | BDT. 8,990 |
| Release Date | 14-Feb-2024 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: |