Haylou Watch 2 Pro Overview
Haylou Watch 2 Pro Price in Bangladesh
Haylou Watch 2 Pro Price in Bangladesh
| Brand | Haylou |
| Model | Watch 2 Pro |
| Device Type | Smart Watch |
| Release Date | 25 June 2024 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.0 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 1.85 inches |
| Resolution | 240x284 pix |
| Screen to Body Ratio | 65.8 % |
| Height | 48.82 mm |
| Width | 37.70 mm |
| Thickness | 10.83 mm |
| Weight | 51.4 grams |
| Colors | Blue, White |
| Waterproof | Water resistant |
| IP Rating | IP68 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Text Message | Text Message |
| Incoming Call | Incoming Call |
| Alarm | Alarm |
| Calendar Reminder | Calendar Reminder |
| Timer | Timer |
| Weather | Weather |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 280 mAh |
| Quick Charging | 2pin magnetic Cable |
| Placement | Non-removable |
| StandBy Time | 5 to 7days |
| Internal Storage | 1 GB |
| RAM | 512 KB |
| Bluetooth | v5.3 |
| Made By | China |
| Features | G-sensor, heart rate monitor, blood oxygen monitor |
| Name | Haylou Watch 2 Pro |
| Official Price | BDT. 2,450 |
| Release Date | 25-Jun-2024 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 512KB + ROM: 1GB |